Jste zde

Domů

Španělsko v kostce

Španělsko

Španělsko je jednou z nejvýznamnějších turistických zemí v Evropě. Již po celá desetiletí patří jeho pobřeží na pevnině stejně jako Baleárské ostrovy ve Středozemním moři a Kanárské ostrovy v Atlantiku mezi nejnavštěvovanější destinace.

Tato jihozápadní evropská země sousedí s Portugalskem, Andorrou, Francií a Gibraltarem. Název Španělsko pochází z latinského slova hispania.

Hlavním městem je Madrid s více než 3 miliony obyvatel. Velmi populárními městy mezi turisty jsou hlavní město Katalánska - Barcelona na východním pobřeží a Malaga v jihovýchodní části země. Dalšími známými městy jsou Sevilla, Valencie, Zaragoza, Bilbao nebo Marbella.

I přes architektonické a kulturní bohatství vděčí Španělsko svým příjmům z cestovního ruchu především díky plážím a stálému slunečnému počasí v létě. Nejoblíbenější pláže se nacházejí na pobřeží Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca a Costa del Sol na andaluském pobřeží podél Středozemního moře.

Divoké pobřeží Costa Brava nabízí mnoho způsobů, jak spojit plážovou dovolenou s návštěvou města, a to zejména díky nedaleké Barceloně. Návštěvníky láká mnoho pobřežních letovisek jako je Calella, Blanes nebo Lloret de Mar. Bílé pobřeží Costa Blanca získalo svůj název od bíle natřených španělských domů a na pobřeží Costa Dorada zase objevíte zlaté pláže a skalnaté pobřeží.

Tajným tipem je Costa de Almería, kde najdete nejvyšší pohoří, stejně jako dlouhé písečné pláže a zátoky.

Chcete jen tak ležet na pláži a odpočívat? Nebo chcete být aktivní a sportovat? Sportovní fanoušci si tu totiž přijdou na své podle hesla nic není nemožné. Mezi oblíbené vodní sporty patří windsurfing, kitesurfing, surfování, vodní lyžování, jetski, plachtění, potápění, šnorchlování, kanoistika a mnoho dalších.

Severní pobřeží Atlantského oceánu je jedním z hlavních surfařských míst v Evropě. Ve vnitrozemí si zase můžete vybrat mezi pěší turistikou, horolezectvím, jízdou na horském kole, tenisem, golfem nebo vyjížďkou na koni s výhledem na moře na pobřeží Costa del Sol.

I o kulinářské zážitky je postaráno. Španělské bodega (vinařství) jsou rájem pro znalce vína. Četné tapasbary (tapa = malý předkrm) lákají k lenošení a užívání si života.

Hlavní město Madrid má celou řadu atrakcí, mezi ty nejvýznamnější patří Prado a Palacio Real. Prado je světovým pojmem mezi uměleckými muzei, které vystavuje obrazy umělců jako byl Albrecht Dürer, Goya anebo Tizian. Královský palác Palacio Real zase láká zahradou a mnoha zajímavými uměleckými poklady, obzvláště pozoruhodný je královský trůnní sál.

Ve druhém největším městě a hlavním městě Katalánska - Barceloně - všichni návštěvníci obdivují chrám Sagrada Familia. S jeho stavbou začal architekt Antoni Gaudí v roce 1882, ale do dnešního dne ještě nebyl dokončen. Dalšími významnými atrakcemi jsou dům Casa Milà a parc Güell. Nenechte si ujít procházku na široké třídě La Rambla, která vede do přístavu a můžete na ní cítit španělskou chuť do života.

Dalšími zajímavými městy jsou andaluská Granada nebo Sevilla, stejně jako San Sebastian a Toledo v severním Španělsku.

Ze Španělska pochází také mnoho světově proslulých umělců. Pro španělský královský dvůr tvořili mimo jiné El Greco, Velázquez a Goya, jehož obrazy jsou dnes k vidění v muzeu Prado v Madridu.

Dalším příkladem velmi známých moderních umělců jsou Pablo Picasso a Salvador Dalí. Picasso byl původně z Malagy, později studoval v Barceloně, a nakonec se stal jedním z nejznámějších současných malířů v Paříži.

Podnebí Španělska má mnoho tváří. Na severu země převládá mírné klima s deštivými zimami a teplým létem. Ve vnitrozemí zase panuje sucha a horké kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly mezi létem a zimou, ve dne a v noci. Na subtropickém jihu zase převažují horká léta a dlouhá období sucha.

Pro dovolenou od listopadu do března je tak ideální jih Pyrenejského poloostrova. Pro zbytek země doporučujeme cestu od dubna do října.

Španělsko na FB

Alicante

17.01.2018 - 10:00

Clear skyWest-northwest, Light breeze, 3.3 m/s14°C

0 mm srážek

Tlak: 1022.1 hPa

Costa Brava

17.01.2018 - 11:00

Light rainEast, Moderate breeze, 6.3 m/s13°C

0.2 mm srážek

Tlak: 1019.2 hPa

Costa de la Luz

17.01.2018 - 11:00

Clear skyNorth, Fresh breeze, 9.7 m/s13°C

0 mm srážek

Tlak: 1024.8 hPa

Costa del Azahar

17.01.2018 - 11:00

FairSouth, Light breeze, 1.9 m/s16°C

0 mm srážek

Tlak: 1022.1 hPa

Costa del Sol

17.01.2018 - 11:00

Clear skyEast-southeast, Light breeze, 2.3 m/s12°C

0 mm srážek

Tlak: 1022.6 hPa

Costa Dorada

17.01.2018 - 10:00

Clear skyWest-southwest, Gentle breeze, 5.0 m/s14°C

0 mm srážek

Tlak: 1019.8 hPa

Předpověď počasí na yr.no.