Jste zde

Domů » Vnitrozemí

Madrid

Madrid a zajímavosti

Madrid - katedrála
Autor: PikoLosa

Madrid je hlavním městem Španělska a zároveň hlavním městem stejnojmenné provincie. Rozkládá se na ploše o velikosti 605,77 m2 a žije zde asi 3,23 miliónů obyvatel (počítáno bez předměstských částí, v celkovém počtu pak 6 miliónů). Je tak největším městem Španělska, po Londýně a Berlíně třetím největším městem Evropské unie. V Madridu má své sídlo vláda a také hlava státu, král Juan Carlos I., který zde žije se svou rodinou. Sídlí zde ministerstva, různé organizace, burza, je zde několik univerzit.

Madrid - třída Gran Vía

Madrid - nákupní třída Gran Vía
Autor: diego.aviles

Gran Vía (v překladu Velká třída) je 1,3 km dlouhá nákupní třída v Madridu, která byla až do 60. let minulého století největší a nejvýznamnější ulicí španělského hlavního města. V posledních letech sice na svém významu trochu ztratila, ale přesto zde i dnes najdete různé butiky, kina, cukrárny a nejznámější divadla ve Španělsku. Podél ulice se nachází také mnoho hotelů.
Gran Vía v Madridu oslavila v roce 2010 své 100. narozeniny, stavba této významné třídy byla započata 4. dubna 1910 za přítomnosti krále Alfonse XIII.

Madrid - Carabanchel, 1.část

Carabanchel - část Madridu
Autor: Druidabruxux

Carabanchel je název pro dělnickou čtvrť španělského hlavního města Madrid. Najdete zde vězení, které nechal zřídit španělský diktátor Francisko Franko. Všichni političtí vězni se dostali do Carabanchelu – to je výrok komunisty a hutního odboráře, který se do tohoto vězení dostal čtyřikrát. Věznice se začala stavět v roce 1940. Stavba nového vězení byla nutná, neboť věznice v Madridu byla občanskou válkou zničena a věznice Porlier, kde byli vězni Frankovy diktatury, byla přeplněná.

Madrid - Carabanchel, 2.část

Madrid - věznice Carabanchel
Autor: gaelx

Po ukončení Frankovy diktatury se řada věznic ve Španělsku, a mezi nimi také věznice Carabanchel, na základě amnestie částečně vyprázdnila. Roku 1977 došlo ke vzpouře vězňů, neboť nepolitičtí vězni se také viděli jako oběti Frankova režimu. V roce 1978 se věznice opět dostala na titulní stránky – jeden z vězňů zemřel na následky týrání úředníkem. V roce 1998 byla věznice na jihozápadě španělského hlavního města Madrid konečně zavřena. V této době si zde odpykávalo trest na 2500 vězňů, z toho 500 žen.

Španělsko na FB